W Kielcach zbierają na ławeczkę Andrzeja Koziei. Ruszył cykl imprez

W Kielcach odbywają się imprezy charytatywne sportowe i kulturalne, podczas których są zbierane pieniądze na budowę Ławeczki Andrzeja Koziei.

W hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Kielcach w niedzielę odbył się pierwszy Charytatywny Turniej Piłki Siatkowej na rzecz budowy Ławeczki Andrzeja Koziei. Do konkursu zgłosiło się sześć amatorskich drużyn między innymi z Chęcin, Nowin, Jastrzębia w powiecie szydłowieckim i Kielc.

- Staramy się pomóc w zbiórce pieniędzy na ten szczytny cel. Mam nadzieję, że to początek cyklu turnieju i co roku będziemy go rozgrywać – mówił Dariusz Daszkiewicz, trener Dafi Społem.

Drużyna siatkarzy Dafi Społem przekazała na licytację koszulkę, która trafiła do nowego właściciela po wpłaceniu przez niego 150 złotych na rzecz budowy Ławeczki Andrzeja Koziei. Dodatkowo konto społecznego komitetu zasiliła kwota wpisowego od drużyn biorących udział w turnieju.

Mecze były bardzo emocjonujące i obfitowały w wiele zagrań na bardzo wysokim poziomie. Zwycięzcą turnieju została drużyna Domino Jastrząb, która w finałowym pojedynku pokonała 2:0 zespół Trenerów z Kielc.

Niedzielny Turniej Charytatywny nie był jedynym wydarzeniem, którego celem było zebranie pieniędzy na budowę Ławeczki Andrzeja Koziei. Dzień wcześniej, w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego odbył się koncert zespołu „Kwiat Podola” z Winnicy na Ukrainie. Członkowie chóru oraz Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej prowadzonej przez Konfederację Polaków Podola - jedną z polskich organizacji działających w Winnicy, zaprezentowali najpiękniejsze kolędy i pastorałki.

Po występie artyści przekazali 1800 złotych na rzecz Społecznego Komitetu Budowy Ławeczki imienia Andrzeja Koziei.

Pomysłodawcą Ławeczki Andrzeja Koziei jest Ryszard Mańko, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Kielcach. Pomnik autorstwa Sławomira Micka ma stanąć w Kielcach, w okolicach kina Moskwa przy ulicy Staszica.

Wstępna data odsłonięcia Ławeczki Andrzeja Kozei zaplanowana jest na 29 maja 2018 roku, ale jeśli do tego czasu nie uda się zgromadzić funduszy, wówczas kolejnym rozważanym terminem jest 12 października - urodziny Andrzeja Koziei.

Andrzej Kozieja to przedwcześnie zmarły, lubiany przez studentów wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, ceniony filmoznawca, a także popularyzatora kultury wśród młodych osób.

Na budowę Ławeczki potrzeba 75 tysięcy złotych, brakuje jeszcze około połowę.

Pomóc może każdy chętny, dokonując wpłaty na konto: PKO BP: 02 1020 2629 0000 9102 0354 5225.

Autor: Agata Kowalczyk

Źródło: kielce.naszemiasto.pl