W Kielcach powstanie pierwsza publiczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego

W Kielcach powstanie pierwsza publiczna szkoła mistrzostwa sportowego. Jej uczniowie będą mieć po 20 godzin zajęć sportowych tygodniowo. Jeszcze w tym roku zacznie się budowa hali sportowej na jej potrzeby. - Chętnych na pewno nie zabraknie - mówi Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc.

Jest już gotowy projekt uchwały o przekształceniu X Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego, które mieści się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Jagiellońskiej, w X LO Mistrzostwa Sportowego im. Józefa Wybickiego. Będzie głosowany na najbliższej sesji rady miasta, a szkoła formalnie zacznie funkcjonować od września. To będzie druga taka w Kielcach, ale pierwsza publiczna – od września działa już Szkoła Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsce, która też korzysta z pomieszczeń ZSP nr 1.

– To zwieńczenie pewnego długiego procesu. W tej szkole już są oddziały o profilu sportowym, w których kształci się młodzież uprawiająca piłkęnożną, ręczną i siatkówkę. W gimnazjach też mamy klasy sportowe i chodzi o zapewnienie pewnej ciągłości kształcenia. Chętnych do nauki na pewno nie zabraknie, a konsekwencją powołania będzie też inny, korzystniejszy, sposób wyliczania subwencji – mówi Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc odpowiedzialny za oświatę.

Przygotowanie do zawodu sportowca

Tłumaczy, że zmiana pozwoli m.in. na zwiększenie liczby zajęć sportowych i organizowanie ich w mniejszych grupach. – Szkoła ma przygotowywać do zawodu sportowca, bo to przecież już zawód. Teraz uczniowie mają po 2-3 godziny zajęć sportowych tygodniowo, a po zmianie tych zajęć będzie 20 godzin – wylicza wiceprezydent Kielc.

Wizualizacji nowej hali sportowej przy ZSP nr 1 w KielcachWizualizacji nowej hali sportowej przy ZSP nr 1 w Kielcach Materiały Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach

Dodaje, że z myślą o Szkole Mistrzostwa Sportowego przy ZSP nr 1 powstanie hala sportowa. – Mamy już obietnicę wsparcia budowy ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki, nawet dzisiaj trwają rozmowy techniczne na ten temat. Budowa powinna się rozpocząć w tym roku. Hala jest konieczna, skoro tak bardzo wzrośnie liczba zajęć sportowych, a korzystać z niej będą dwie szkoły sportowe, publiczna i niepubliczna – tłumaczy Andrzej Sygut.

Marcin Sztandera

Źródło: Gazeta Wyborcza