"Złoto" dla Kielc w mistrzostwach "budowlanek" w Busku. Gwiazda w roli...trenera

Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej Szkół Budowlanych w Piłce Ręcznej Chłopców 2016 odbyły się w miniony weekend w Busku-Zdroju. Faworyt nie zawiódł - tytuł mistrza kraju wywalczyła pewnie „budowlanka” z Kielc.
Przez dwa dni, w hali sportowej przy ulicy Kusocińskiego rywalizowali szczypiorniści: z Biłgoraja, Grudziądza, Kielc, Włocławka oraz gospodarze - reprezentacja Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, głównego organizatora turnieju. Publiczność nie mogła narzekać na brak emocji. Już od piątkowego poranka fani handballa oglądali dużo walki na parkiecie, „filmowe” akcje, soczyste strzały, parady bramkarzy i piękne gole.
Murowany faworyt nie zawiódł. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Kielcach, z legendarnym szczypiornistą Zbigniewem Tłuczyńskim w roli... drugiego trenera, wygrywał gładko z kolejnymi rywalami i pewnie sięgnął po złoty medal. Drugie miejsce zajęła drużyna z Grudziądza, trzeci był Biłgoraj. Nękana kontuzjami buska „budowlanka”, mimo ambitnej postawy i walki „do ostatniej piłki”, tym razem uplasowała się poza podium.
W sobotę w południe odbyło się uroczyste zakończenie igrzysk. Honory gospodarza ceremonii pełniła dyrektor buskiej „budowlanki” Lucyna Wojnowska. Listę zaproszonych gości otwierali: Krzysztof Lewicki, prezydent Krajowej Federacji „Budowlani” w Warszawie, liderzy lokalnych samorządów - starosta Jerzy Kolarz, burmistrz Waldemar Sikora.
Dygnitarze sporo musieli się napracować, by wręczyć młodym szczypiornistom górę nagród. „Budowlanka” z Kielc otrzymała 16 złotych medali i okazały puchar za tytuł mistrza kraju. Były medale dla drużyn z miejsc drugiego i trzeciego; także nagrody dla trenerów i najlepszych graczy poszczególnych zespołów. Nikt nie wracał z Buska do domu z pustymi rękami.
W programie artystycznym wystąpiły buskie zespoły taneczne Perfekta 3 i Perfekta 2. Młode tancerki otrzymały za swoje efektowne pokazy brawa publiczności... i słodkie bomboniery.
Patronat honorowy nad Ogólnopolskimi Igrzyskami Młodzieży Szkolnej Szkół Budowlanych w Piłce Ręcznej Chłopców 2016 sprawował świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik. Patronem medialnym buskiego turnieju było „Echo Dnia”.