Dzieci z Nakła oczarowane Kielcami

W 28 sierpnia 2017 roku dzieci z Nakła nad Notecią terenów dotkniętych nawałnicami przyjechały do internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ulicy Jagiellońskiej na zaproszenie władz Miasto Kielce.

Źródło: ITV Kielce

- To świetne wakacje – tak dzieci z Nakła nad Notecią oceniają kilka dni, które spędziły w Kielcach. Ich domy oraz szkoła ucierpiały z powodu nawałnic, rodzice mają mnóstwo pracy przy remontach i odbudowie więc prezydent Kielc Wojciech Lubawski postanowił zaprosić dzieci do stolicy województwa świętokrzyskiego.

W poniedziałek przyjechały do internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ulicy Jagiellońskiej. Jak mówią, Kielce bardzo im się podobają. Dla niektórych, to najwspanialsze wakacje w życiu.

– Widzieliśmy mnóstwo ciekawych rzeczy, oglądaliśmy diamenty w muzeum. Bardzo podobało nam się Energetyczne Centrum Nauki. Bo tam można było wszystkiego dotknąć, sprawdzić jak działa – mówili uczniowie z Nakła.

Dorota Ptak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nakle nad Notecią, która jest opiekunem uczniów jest pod wrażeniem programu zajęć, który przygotowano dla dzieci. Jak mówi, nie ma czasu siedzieć w pokojach, bo cały czas organizowane są nowe atrakcje. Dziś na przykład planowane jest ognisko na Karczówce. Z dziećmi wspólnie śpiewać będą „Wołosatki’. Natomiast jutro będzie wycieczka do Parku Jurajskiego oraz wizyta na pływalni.

Dziś dzieci odwiedziła Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która przywiozła im upominki. Dziękowała władzom Kielc za organizację wypoczynku i podkreślała dobrą współpracę rządu z samorządowcami. – Dzieci są przejęte zbliżającym się rokiem szkolnym, ale bardzo im się w Kielcach podoba. To dobra okazja, by podziękować samorządom, które współpracują z rządem, wspierają to co robi Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dzięki tej współpracy uda się wprowadzić reformę oświaty, a także pomóc dzieciom, które ucierpiały z powodu nawałnic – mówiła Marzena Machałek.

Uczniów odwiedziła również Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty oraz parlamentarzyści. Dzieci wracają do domu w niedzielę, a już w poniedziałek, na tygodniowy wypoczynek przyjedzie kolejna czterdziestka uczniów z Nakła nad Notecią.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z sekretach stanu Marzeną Machałek:

Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej / Fot. Marzena Mąkosa - Radio Kielce