Młodzi praktycy biznesu

Uczniowie z kieleckich szkół ponadgimnazjalnych będą mieli szansę poznać podstawy prowadzenia firmy. Miasto chce wspierać praktyczną edukację uczniów i ma na ten cel zarezerwowane pieniądze.

Bank im większą kwotę kredytu chcę nam udzielić, tym będzie żądał większego zabezpieczenia - to fragment lekcji o przedsiębiorczości. Temat - oprocentowanie kredytów. I cały bank... informacji. - Jest to przedmiot, który ma zapoznać uczniów z tym, co się dzieje w gospodarce, w jaki sposób bronić swoich praw jako konsument, jak kontaktować się z bankami - mówi Agnieszka Żak, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach. To wszystko w ciągu jednej godziny lekcyjnej tygodniowo. - To jest przede wszystkim nauka życia, jak funkcjonować w dorosłym społeczeństwie, jak obchodzić się z jakimiś ramami prawnymi - dodaje Patryk Cudzik.

Wiedza podstawowa, ale często niedoceniana. W szkolnych ławkach uczą się jak być przedsiębiorcą tylko w teorii, a kluczem do zawodowego sukcesu jest nauka przez praktykę.

Na praktykach w firmie uczniom otwierają się  drzwi do przyszłości. - Są im powierzane zadania pod okiem specjalistów z uprawnieniami, mogą samodzielnie wykonywać projekty - informuje Marlena Religa, firma Ekoenergia. Miasto chce edukować przyszłych biznesmenów. Uczniowie czterech kieleckich szkół ponadgimnazjalnych będą odwiedzać firmy, spotykać się z pracodawcami i doradcami zawodowymi. - Każdy z nich kiedyś zetknie się z rynkiem pracy i wtedy ta wiedza, którą kiedyś zdobędzie w szkole i na zewnątrz zaowocuje pozytywnymi wynikami - mówi Ryszard Mańko, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach.

Uczniowie będą prowadzić wirtualne firmy. Odwiedzą między innymi siedzibę Mennicy Polskiej i Wytwórnię Papierów Wartościowych. Szkolić będą się też nauczyciele. - Poznają takie metody korelowania, nauczanych przesz siebie przedmiotów z inicjowaniem kompetencji niezbędnych na rynku pracy - podkreśla Rafał Zajęcki, Wydział Rozwoju i Rewitalizacji Miasta UM Kielce.

Wartość projektu to ponad 620 tysięcy złotych. Większość pieniędzy na przedsiębiorczą edukację miasto pozyskało z unijnej kasy.

Źródło: TVP3 Kielce